505 122 580 | ul. Mickiewicza 39, 05-500 Piaseczno [email protected]

Skontaktuj się z nami

Jeżeli chcesz umówić się na badanie lub uzyskać dodatkowe informacje na temat diagnostyki metodą rezonansu magnetycznego zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza kontaktowego

TELEFON

 

22 256 66 66

ADRES

 

ul. Mickiewicza 39
05-500 Piaseczno


na terenie Szpitala im. Św. Anny w budynku C – wejście bezpośrednio z parkingu

Centrum Diagnostyczne Quadia zlokalizowane jest na terenie szpitala im. Św. Anny w podziemiu budynku C.

Pacjenci Centrum Diagnostycznego Quadia mogą bezpłatnie zaparkować samochód na parkingu przy szpitalu im. Św. Anny.

Wejście do pracowni bezpośrednio z parkingu.

Z kierunku Warszawy najdogodniej jest wjechać do Piaseczna od strony ul. Puławskiej:

1) Jedź prosto ul. Puławską

3) w Piasecznie skręć w prawo w ul. Okulickiego

4) chwilę później na pierwszym skrzyżowaniu skręć w lewo w ul. Wojska Polskiego.

5) kontynuuj ul. Wojska Polskiego, na rondzie prosto

6) na skrzyżowaniu ze światłami przez które przebiegają tory skręć w prawo w ul. Henryka Sienkiewicza

7) chwilę później na pierwszym skrzyżowaniu skręć w lewo w ul. Adama Mickiewicza i dalej kieruj się w kierunku Szpitala im. Św. Anny.

Centrum Diagnostyczne Quadia zlokalizowane jest na terenie szpitala im. Św. Anny w podziemiu budynku C.  

Wejście do pracowni Quadia bezpośrednio z parkingu. 

Bezpośrednio przy Szpitalu im. Św. Anny zlokalizowany jest przystanek autobusowy Linii P-1, P-2, P-3 oraz postój taksówek.

W odległości 950m od pracowni znajduje się stacja kolejowa PKP Piaseczno, z której można dojechać autobusami Linii P-1 i P-3 lub dojść pieszo (około 12 min):

1) Wychodząc ze stacji skręć w prawo w ul. Dworcową

2) Skręć w lewo w ul. Henryka Sienkiewicza

3) chwilę później skręć na pierwszym skrzyżowaniu w prawo w ul. Zagajnikową

4) na pierwszym skrzyżowaniu skręć w lewo w ul. Korczaka

5) na końcu ulicy skręć w prawo w ul. Szpitalną i kieruj się w stronę Szpitala im. Św. Zofii

 

najczęściej zadawane pytania

Przekazujemy naszą #wiedzę pacjentom lekarzom i całemu środowisku medycznemu. Dzielimy się #wiedzą, która poprawia jakości naszego życia.

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans Magnetyczny (RM) znany również jako NMR (Nuklearny Rezonans Magnetyczny) MR (ang. Magnetic Resonance) lub MRI (ang. Magnetic Resonance Imaging) to nowoczesna metoda diagnostyczna umożliwiająca lekarzom radiologom ocenę anatomiczną oraz funkcjonalną narządów i tkanek.

Jest to metoda nieinwazyjna, która do tworzenia obrazów wykorzystuje fale radiowe i naturalne zjawisko fizyczne jądrowego rezonansu magnetycznego. Upraszczając, obrazy tworzone są w aparacie wyposażonym w bardzo silny magnes oraz zestaw cewek nadawczych i odbiorczych. Dzięki temu badana osoba nie jest narażona na działanie szkodliwego działania promieniowania jonizującego z którym mamy do czynienia podczas badania RTG i tomografii komputerowej (TK).

 

Czy badanie rezonansem jest bezpieczne?

Badanie MR jest bezbolesne, nieszkodliwe i bezpieczne.

Niemniej jednak istnieją przeciwwskazania do wykonania badania i są one głównie związane z metalowymi implantami w ciele. Niektóre metale (ferromagnetyki) nie mogą być wystawione na działanie silnego pola elektromagnetycznego.

Pacjentki w ciąży, powinny przed badaniem poinformować lekarza kierującego. 

Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania MR?

Badania MR nie wykonuje się u osób które posiadają:

 • Klipsy naczyniowe nieznanego rodzaju (np. po operacjach tętniaka)
 • Stymulatory serca i wszelkie inne stymulatory (np. Neurostymulatory)
 • Wewnętrzne protezy słuchowe nieznanego rodzaju
 • Metalowe ciała obce nieznanego rodzaju zwłaszcza w oku (np. metalowe opiłki itp.)

WAŻNE. Jeżeli posiadasz jakiekolwiek elementy lub implanty metalowe (lub wykonane z nieznanego materiału) w ciele, to poinformuj o tym pracownika Quadia m.in.:

 • rozrusznik serca
 • Sztuczne zastawki serca
 • Wewnątrzczaszkowe klipsy naczyniowe
 • Zastawki komorowe lub rdzeniowe
 • Neurostymulatory
 • Implanty słuchowe
 • Metalowe ciała obcew ciele (szczególnie w oku)
 • Metalowe protezy stawów
 • Metalowe mostki zębowe
 • Metalowe wkładki wewnątrzmaciczne (spirale)
 • Metalowe szwy chirurgiczne
 • Jakiekolwiek inne wszczepione metalowe elementy 

Podczas badania nie należy się poruszać, gdyż to znacznie obniża jakość wykonanego badania. Może nawet spowodować że badanie nie będzie nadawało się do oceny przez lekarza. Jeżeli z różnych względów nie jest możliwe wytrzymanie w bezruchu na czas trwania badania to należy rozważyć wykonanie innego badania diagnostycznego lub wykonać badanie MR w sedacji lub znieczuleniu ogólnym.

 

Czy badanie MR jest bolesne?

Badanie MR jest bezbolesne nieszkodliwe i bezpieczne.

Podczas badania osoba badana zostanie położona na ruchomym stole i na czas trwania badania wsunięta do gantry (tuby) aparatu. Badanie w zależności od rodzaju aparatu może być hałaśliwe. Podczas badania słyszalne są odgłosy pracy przełączanych układów przez które przepływa prąd wewnątrz aparatu. Nie ma żadnych ruchomych części mechanicznych które mogłyby wywoływać słyszalny hałas. Są to odgłosy normalnej pracy urządzenia. Przed badaniem otrzymasz w zależności od jego rodzaju albo zatyczki i do uszu, albo słuchawki, które ograniczą niedogodności związane z hałasem.

 

W przypadku badań wymagających podania dożylnego kontrastu, przed badaniem zostanie założone dojście dożylne (venflon), przez które podczas badania zostanie podany środek kontrastowy.

Jak się przygotować do badania MR?

PRZED BADANIEM

Podczas badania może być konieczne podanie środka kontrastowego, który następnie  w całości jest wydalany przez nerki. W trosce o zdrowie pacjentów, aby ocenić czynność ich nerek przed badaniem Rezonansu Magnetycznego prosimy o wykonanie badania stężenia kreatyniny we krwi oraz na tej podstawie określenie przesączania kłębuszkowego w nerkach (eGFR).

Wynik badania kreatyniny i eGFR nie może być starszy niż 14 dni.

Badanie kreatyniny można również wykonać odpłatnie na miejscu w Centrum Diagnostycznym Quadia.

W DNIU BADANIA

Należy być na czczo, nie należy jeść przez min 3h przed badaniem.

Jeżeli przyjmujesz na stałe jakieś leki (na przykład na nadciśnienie, choroby układu krążenia, serca, schorzenia neurologiczne itp.) to weź je jak zwykle rano, popijając szklanką wody.

Dobrze się nawodnij. Pij wodę niegazowaną lub niegazowane, niesłodzone napoje izotoniczne (bez zawartości kofeiny i innych substancji pobudzających).

Przygotuj całą dokumentację medyczną, szczególnie ważne są wszystkie poprzednie badania obrazowe wraz z płytami oraz opisami.

Aby usprawnić obsługę i skrócić czas obecności w recepcji, Ankiety Badania MR dostępne są na stronie quadia.pl/ankietaMR i mogą być wypełnine w całości lub w części przed wizytą w pracowni.

Na badanie przyjdź w ubraniu nie zawierającym żadnych metalowych elementów (suwaków, ćwieków, zatrzasków, itp.). Zostaw w domu biżuterię (kolczyki, wisiorki, bransoletki), zegarki i wszystkie inne metalowe przedmioty.

Jeżeli masz w ciele implanty, protezy lub inne metalowe elementy (stenty, śruby, protezy, implanty zębowe, aparat stały, płytki itp.) przywieź do pracowni pełną dokumentację medyczną, aby nasz Pracownik mógł ustalić czy można bezpiecznie wykonać badanie MR.

W CENTRUM QUADIA

Podczas rejestracji okaż dowód tożsamości, wypełnij Ankiety Badania MR (jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej online) oraz przekaż aktualny wynik badania kreatyniny we krwi (nie może być starszy niż 14 dni).

Osoby nie posiadające aktualnego wyniku badania kreatyniny mogą je wykonać odpłatnie w Centrum Diagnostycznym Quadia.

Jeżeli posiadasz skierowanie oraz poprzednie badania obrazowe wraz z płytami oraz opisami to przekaż je naszemu Pracownikowi.

Poinformuj naszego Pracownika o implantach, protezach lub innych metalowych elementach (stenty, śruby, protezy, implanty zębowe, aparat ortodontyczny stały, płytki itp.) oraz przekaż pełną dokumentację medyczną, aby nasz Personel mógł ustalić czy można bezpiecznie wykonać badanie MR.

Niezbędne drobne przedmioty takie portfel, telefon, kluczyki i karty kredytowe będziesz mógł zostawić w bezpiecznym depozycie w pracowni.

Po badaniu pij dużo wody.

Ile trwa badanie MR?

Czas trwania badania rezonansem magnetycznym zależy od rodzaju badania i okolicy anatomicznej. Przeciętnie czas trwania badania waha się od 20 minut dla standardowych badań kręgosłupa do ponad 60 min dla wysokospecjalistycznych badań kardiologicznych lub innych obszarów ciała.

Można przyjąć, że średnio czas trwania badania MR to około 30 minut.

 

Jaki przebieg ma badanie MR?

Badanie MR jest zupełnie bezbolesne, nieszkodliwe i bezpieczne 

Zostaniesz zaproszony do pokoju badań MR i ułożony wygodnie na stole aparatu. Nasz technik położy na tobie cewki, które są niezbędne do otrzymania obrazu. Cewki układane są na okolicy anatomicznej która ma być badana. Dostaniesz również w zależności od rodzaju badania do wyboru zatyczki do uszu lub słuchawki, które ograniczą hałas i umożliwią słuchanie muzyki.

W zależności od badanej okolicy zostaniesz wsunięty do aparatu albo głową albo nogami do przodu. 

Badanie w zależności od rodzaju aparatu może być hałaśliwe. Podczas badania słyszalne są odgłosy pracy przełączanych układów przez które przepływa prąd wewnątrz aparatu. Nie ma żadnych ruchomych części mechanicznych które mogłyby wywoływać słyszalny hałas. Są to odgłosy normalnej pracy urządzenia. 

W przypadku badań wymagających podania dożylnego kontrastu, przed badaniem zostanie założone dojście dożylne (venflon), przez które podczas badania zostanie podany środek kontrastowy.

W trakcie badania będziesz poproszony o leżenie w bezruchu a w przypadku badań wymagających współpracy osoby badanej (np. badanie serca), dodatkowo wykonywanie poleceń technika (np. żeby nabrać powietrza i nie oddychać przez kilkanaście sekund).

W trakcie badania będziesz mógł oglądać na ekranie film.

Po badaniu leż spokojnie i czekaj aż pracownik Quadia wysunie Cię z aparatu i zdejmie cewki oraz obniży wysokość stołu.

Kiedy dostanę wynik badania?

Po wykonaniu badania obrazy przesyłane są na centralny serwer Quadia i udostępniane lekarzom radiologom specjalizującym się w konkretnych rodzajach badań.

Radiolog dokładnie obejrzy i przeanalizuje obrazy, zapozna się z historią kliniczną i jeżeli zachodzi potrzeba porówna z innymi wykonanymi wcześniej badaniami. Na tej podstawie sporządzi opis badania wraz z wnioskami.

Zazwyczaj wynik badania wraz z opisem dostępny jest w przeciągu 7 dni roboczych. W skomplikowanych badaniach takich jak badania serca czy endometriozy lub w przypadku badań łączonych, czas oczekiwania na wynik może wynosić do 14 dni roboczych.

W niektórych, trudnych klinicznie przypadkach oraz najbardziej skomplikowanych badaniach jak np MR całego ciała, czas oczekiwania może ulec wydłużeniu do około 21 dni roboczych ze względu na konieczność przeprowadzenia dodatkowych konsultacji.

Na wynik badania składa się opis badania oraz płytka CD/DVD na której zapisane są uzyskane w trakcie badania obrazy.

Czy podczas badania MR będę miał odczucia klaustrofobiczne?

Niektórzy pacjenci mogą czuć się niekomfortowo na początku badania MR, ale najczęściej uczucie to szybko mija.

W każdej chwili będziesz mógł się skontaktować z technikiem wykonującym badanie poprzez naciśnięcie przycisku alarmowego, który przez cały czas badania będziesz trzymał w ręku.

Nasz aparat wyróżnia się wyjątkowo obszerną przestrzenią dla badanego pacjenta, dzięki temu, że tuba aparatu jest szersza, a sam tunel urządzenia krótszy. Dodatkowo posiadamy specjalny system komfortu pacjenta, gdzie pacjent podczas badania może słuchać muzyki i/lub oglądać film na ekranie.

Wszystko to powoduje, że badanie MR wykonywane w naszym centrum najczęściej nie wywołuje uczucia klaustrofobii.

Czy badanie MR powoduje skutki uboczne?

Samo badanie MR nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych.

W rzadkich przypadkach podanie kontrastu może wywołać reakcję alergiczną. Dlatego też pacjenci, którzy mają uczulenia na różne leki lub miały reakcję alergiczne po podaniu środków kontrastowych powinni o tym fakcie poinformować pracownika Quadia.

Pin It on Pinterest

Share This