ARTYKUŁY
Przekazujemy naszą #wiedzę pacjentom lekarzom i całemu środowisku medycznemu. Dzielimy się #wiedzą, która poprawia jakość naszego życia.
Czy badanie gruczołu krokowego metodą rezonansu magnetycznego (MR) może zastąpić biopsję systematyczną gruczołu krokowego?
Badacze ze szwedzkiego Uniwestytetu w Gothenburg’u pod kierownictwem dr Jonasa Hugossona, opublikowali we wrześniu 2024 roku na łamach czasopisma New England Journal of Medicine, pracę która potwierdza, że pominięcie wykonania biopsji systematycznej u pacjentów z podwyższonym PSA i ujemnym wynikiem rezonansu magnetycznego gruczołu krokowego jest zasadne.
Czy usunięcie jajników w okresie przedmenopauzalnym może mieć wpływ na funkcje mózgu?
Badania naukowe sugerują, że kobiety, którym usunięto obydwa jajniki przed menopauzą mogą mieć większe ryzyko chorób neurodegeneracyjnych.
Czy rezonans magnetyczny całego ciała (WB-MRI) jest skuteczny w ocenie stopnia zaawansowania raka płuca?
Badanie MR całego ciała (WB-MRI) zaczyna być coraz częściej wykorzystywane do diagnostyki i oceny zaawansowania chorób nowotworowych, w tym również raka płuca.
Rezonans magnetyczny całego ciała (MR całego ciała, WB-MRI) w diagnostyce onkologicznej
Badanie MR całego ciała w diagnostyce, określeniu stopnia zaawansowania, planowaniu leczenia oraz monitorowaniu skuteczności terapii chorób nowotworowych.
Whole body MR – holistyczne badanie profilaktyczne całego ciała
Badanie MR całego ciała obejmuje prawie całego człowieka (od głowy do połowy ud) i umożliwia wczesną diagnostykę wielu chorób.
Rola rezonansu magnetycznego we wczesnej diagnostyce raka gruczołu krokowego.
Multiparametryczny rezonans magnetyczny (mpMRI) jest metodą skutecznie wykorzystywaną do wczesnej diagnostyki nowotworów gruczołu krokowego.
Dlaczego w wieku 15 lat moja córka nie ma miesiączki?
Dlaczego w wieku 15 lat moja córka nie ma miesiączki? Z takim pytaniem zaniepokojeni rodzice 15-letniej dziewczynki zgłosili się do neurologa.
Co zrobić, gdy nasze dziecko potrzebuje badania głowy metodą rezonansu magnetycznego?
W dobie szybkiego rozwoju cywilizacyjnego coraz więcej naszych pociech trafia do lekarza z problemami neurologicznymi lub/i psychicznymi. Zwykle identyfikacja problemów zaczyna się od wykluczenia przyczyn organicznych, zwłaszcza gdy objawy naszego dziecka pojawiły się nagle.
Pani Doktor mam endometriozę, czy mogę zajść w ciążę?
Rezonans magnetyczny miednicy mniejszej jest w stanie pomóc w diagnostyce endometriozy oraz określeniu stopnia jej zaawansowania. Przypadek pokazuje przydatność tego badania w planowaniu zabiegu operacyjnego u pacjentki, która planowała zajść w ciążę.
Rezonans magnetyczny (MR) u pacjenta po przebytym zwichnięciu rzepki
Rezonans magnetyczny jest obecnie najlepszą metodą diagnostyczną do oceny obrazu mięśni, ścięgien, stawów i więzadeł. Poniższy przypadek pokazuje przydatność MR w diagnostyce urazu zwichnięcia rzepki.
Rezonans magnetyczny w procesie diagnostyczno-leczniczym guza pęcherza moczowego
Diagnostyka MR układu moczowego powinna odbywać się w ośrodkach specjalizujących się lub pod okiem osób, które mają doświadczenie w tego rodzaju badaniach. Wyjątkowo ważne w badaniach pęcherza moczowego i stercza jest przygotowanie pacjenta oraz sama technika wykonanego badania.
Badanie metodą rezonansu magnetycznego (MR) u pacjentów z powikłaniami po Covid-19
Niestety u pewnego odsetka pacjentów po przebytej infekcji COVID-19 dochodzi do groźnych powikłań. Badanie MR znacząco ułatwia postawienie diagnozy i ma wpływ na zmianę postępowania terapeutycznego. Trafna diagnoza jest kluczem do skutecznego leczenia.
Badanie Whole Body MR w diagnostyce zespołu po-covidowego.
Prezentujemy przykład zastosowania badania całego ciała metodą MR (Whole Body – WB) u pacjentów borykających się z zespołem po-covidowym. Technika MR WB jako jedyna obrazuje w jednym badaniu wszystkie wymienione zakresy w całkowicie nieinwazyjny sposób (bez podania środka kontrastującego i bez promieniowania jonizującego).
Biopsja gruczołu krokowego in-bore w codziennej praktyce klinicznej
Z ukazujących się w światowym piśmiennictwie publikacji wynika, że biopsja in-bore (IB) wykonywana wewnątrz aparatu MR przewyższa biopsję fuzyjną (FB) pod względem wykrywalności klinicznie istotnego raka stercza i ma niższy odsetek stwierdzenia nieistotnego klinicznie raka stercza.
Zaburzenia widzenia – nie zawsze problem leży w obrębie gałki ocznej…
Zaburzenia widzenia mogą mieć swoją przyczynę nie tylko w samej gałce ocznej, lecz również poza jej obrębem. W takim przypadku warto pomyśleć o wykonaniu badania MR.
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty?
Niestety coraz więcej mężczyzn zapada na nowotwory gruczołu krokowego. W artykule prezentujemy kilka prostych porad, które pomogą Ci zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty.
Serce po COVID-19 – kiedy choruje ten, który ratował
Przypadek 1. MR serca po przebyciu Covid-19. Zapalenie mięśnia sercowego po infekcji COVID jest jednym z częstszych powikłań i może niestety pozostawić po sobie trwałe blizny pozapalne.
MR całego ciała – kiedy warto wykonać takie badanie?
MR całego ciała charakteryzuje się wysokim kontrastem i rozdzielczością i jest badaniem z wyboru w diagnostyce wielu różnych chorób – zwłaszcza w onkologii. Umożliwia radiologom ocenę anatomiczną oraz funkcjonalną narządów i tkanek.
FAKTY I MITY: Czy mając metal w ciele można bezpiecznie wykonać badanie rezonansem magnetycznym?
Obecnie większość implantów jest produkowana w technologiach pozwalających na bezpieczne wykonanie badania rezonansu magnetycznego. Należy jednak posiadać odpowiednią dokumentację dopuszczającą wykonanie badania MR.
Czemu w badaniu MR stosuje się paramagnetyczny środek kontrastowy?
Środków kontrastowych nigdy nie podaje się „rutynowo”. O każdorazowym ich podaniu decyduje lekarz radiolog.
Szacuje się, że około 1/3 badań MR wymaga podania kontrastu.
FAKTY I MITY: Czy pacjenci z tatuażem mogą być bezpiecznie poddani badaniu rezonansu magnetycznego?
Po przeanalizowaniu specjalistycznego piśmiennictwa, stwierdzić należy, że nie ma istotnych przeciwwskazań do wykonania badania rezonansu magnetycznego u osób z tatuażami.
Biopsja fuzyjna w praktyce klinicznej | Przypadek 6
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z ciekawymi przypadkami z codziennej praktyki klinicznej urologów wykonujących biopsje fuzyjne (BxF). Przypadek nr 6 przygotowany przez dr Damiana Sujeckiego.
Biopsja fuzyjna w praktyce klinicznej | Przypadek 4
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z ciekawymi przypadkami z codziennej praktyki klinicznej urologów wykonujących biopsje fuzyjne (BxF). Przypadek nr 4 przygotowany przez dr Przemysława Zugaja.
Biopsja fuzyjna w praktyce klinicznej | Przypadek 2
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z ciekawymi przypadkami z codziennej praktyki klinicznej urologów wykonujących biopsje fuzyjne (BxF). Przypadek nr 2 przygotowany przez dr Stanisława Szemplińskiego.
Czy warto wykonać Rezonans Magnetyczny serca?
Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
Jak działa Rezonans Magnetyczny?
Rezonans Magnetyczny (RM) znany również jako NMR (Nuklearny Rezonans Magnetyczny) MR (ang. Magnetic Resonance) lub MRI (ang. Magnetic Resonance Imaging) to nowoczesna metoda diagnostyczna umożliwiająca lekarzom radiologom ocenę anatomiczną oraz funkcjonalną narządów i tkanek.