ARTYKUŁY
Przekazujemy naszą #wiedzę pacjentom lekarzom i całemu środowisku medycznemu. Dzielimy się #wiedzą, która poprawia jakość naszego życia.
Akademia Quadia – zakończenie roku akademickiego 2022/23.
Rok 2021 był dla nas niezwykle ważny, gdyż 15 marca 2021 uruchomiliśmy naszą pierwsze centrum diagnostyczne rezonansu magnetycznego Quadia w Piasecznie i zostaliśmy pracownią referencyjną firmy Siemens Healthineers.
Rola rezonansu magnetycznego we wczesnej diagnostyce raka gruczołu krokowego.
Multiparametryczny rezonans magnetyczny (mpMRI) jest metodą skutecznie wykorzystywaną do wczesnej diagnostyki nowotworów gruczołu krokowego.
Whole body MR – holistyczne badanie profilaktyczne całego ciała
Badanie MR całego ciała obejmuje prawie całego człowieka (od głowy do połowy ud) i umożliwia wczesną diagnostykę wielu chorób.
Dlaczego w wieku 15 lat moja córka nie ma miesiączki?
Dlaczego w wieku 15 lat moja córka nie ma miesiączki? Z takim pytaniem zaniepokojeni rodzice 15-letniej dziewczynki zgłosili się do neurologa.
Co zrobić, gdy nasze dziecko potrzebuje badania głowy metodą rezonansu magnetycznego?
W dobie szybkiego rozwoju cywilizacyjnego coraz więcej naszych pociech trafia do lekarza z problemami neurologicznymi lub/i psychicznymi. Zwykle identyfikacja problemów zaczyna się od wykluczenia przyczyn organicznych, zwłaszcza gdy objawy naszego dziecka pojawiły się nagle.
Program wsparcia dla osób z mutacją genów BRCA-1 i BRCA-2
Pacjenci będący nosicielami mutacji genu BRCA-1 i/lub BRCA-2 mają podwyższone ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Osoby te powinny regularnie wykonywać badania profilaktyczne.
Pani Doktor mam endometriozę, czy mogę zajść w ciążę?
Rezonans magnetyczny miednicy mniejszej jest w stanie pomóc w diagnostyce endometriozy oraz określeniu stopnia jej zaawansowania. Przypadek pokazuje przydatność tego badania w planowaniu zabiegu operacyjnego u pacjentki, która planowała zajść w ciążę.
Rezonans magnetyczny (MR) u pacjenta po przebytym zwichnięciu rzepki
Rezonans magnetyczny jest obecnie najlepszą metodą diagnostyczną do oceny obrazu mięśni, ścięgien, stawów i więzadeł. Poniższy przypadek pokazuje przydatność MR w diagnostyce urazu zwichnięcia rzepki.
Rezonans magnetyczny w procesie diagnostyczno-leczniczym guza pęcherza moczowego
Diagnostyka MR układu moczowego powinna odbywać się w ośrodkach specjalizujących się lub pod okiem osób, które mają doświadczenie w tego rodzaju badaniach. Wyjątkowo ważne w badaniach pęcherza moczowego i stercza jest przygotowanie pacjenta oraz sama technika wykonanego badania.
Badanie metodą rezonansu magnetycznego (MR) u pacjentów z powikłaniami po Covid-19
Niestety u pewnego odsetka pacjentów po przebytej infekcji COVID-19 dochodzi do groźnych powikłań. Badanie MR znacząco ułatwia postawienie diagnozy i ma wpływ na zmianę postępowania terapeutycznego. Trafna diagnoza jest kluczem do skutecznego leczenia.
Badanie Whole Body MR w diagnostyce zespołu po-covidowego.
Prezentujemy przykład zastosowania badania całego ciała metodą MR (Whole Body – WB) u pacjentów borykających się z zespołem po-covidowym. Technika MR WB jako jedyna obrazuje w jednym badaniu wszystkie wymienione zakresy w całkowicie nieinwazyjny sposób (bez podania środka kontrastującego i bez promieniowania jonizującego).
Biopsja gruczołu krokowego in-bore w codziennej praktyce klinicznej
Z ukazujących się w światowym piśmiennictwie publikacji wynika, że biopsja in-bore (IB) wykonywana wewnątrz aparatu MR przewyższa biopsję fuzyjną (FB) pod względem wykrywalności klinicznie istotnego raka stercza i ma niższy odsetek stwierdzenia nieistotnego klinicznie raka stercza.