505 122 580 | ul. Mickiewicza 39, 05-500 Piaseczno [email protected]

Rezonans Magnetyczny Prostaty

Nowy standard w diagnostyce nowotworów gruczołu krokowego

UMÓW BADANIE
Lista badań i cennik

Badanie mpMRI (z ang. multiparametric Magnetic Resonance Imaging) jest nowoczesnym badaniem obrazowym prostaty wykonywanym za pomocą rezonansu magnetycznego. Głównym celem badania jest identyfikacja i różnicowanie schorzeń prostaty, w tym również nowotworów złośliwych gruczołu krokowego.

mpMRI charakteryzuje się wysoką czułością i dokładnością diagnostyczną i jest często wykorzystywany do diagnostyki nowotworów prostaty, identyfikacją zmian przed biopsją fuzyjną, oceną stopnia zaawansowania raka prostaty oraz monitorowania przebiegu i rozwoju choroby nowotworowej. 

W badaniu wykorzystuje się kilka różnych rodzajów obrazowania MR (tzw. sekwencji o różnych parametrach) dzięki czemu jesteśmy w stanie lepiej ocenić i zidentyfikować zmiany zarówno w obrębie prostaty jak i w okolicznych tkankach. 

Najnowsze wytyczne European Society of Urology (Europejskiego Towarzystwa Urologicznego) rekomendują wykonanie badania mpMRI przed biopsją prostaty.

Wskazania do badania

Przed pierwszą biopsją gruczołu krokowego

mpMRI prostaty powinno wykonać się przed pierwszą biopsją gruczołu krokowego w celu diagnostyki i oceny guza oraz precyzyjnego określenia lokalizacji tej zmiany. Ułatwia to lekarzom urologom wykonanie biopsji fuzyjnej (celowanej).

Różnicowanie zmian zapalnych / nowotworowych

mpMRI bardzo dobrze sprawdza się w różnicowaniu zmian zapalnych i nowotworowych u pacjentów z niejednoznacznym obrazem klinicznym.

Ocena stopnia zaawansowania choroby nowotworowej (staging)

Badanie mpMRI prostaty umożliwia określenie stopnia regionalnego zaawansowania choroby nowotworowej; ocena zajęcia węzłów chłonnych, przekraczanie granic narządu, nacieki na sąsiadujące organy i tkanki.

Monitorowanie przebiegu choroby nowotworowej

mpMRI można wykorzystywać do monitorowania rozwoju choroby u Pacjentów z grupy aktywnej kontroli oraz u pacjentów z niejednoznacznym wynikiem biopsji

Podejrzenie wznowy procesu nowotworowego prostaty

Badanie mpMRI należy wykonać u Pacjentów po leczeniu, u których występuje podejrzenie wznowy choroby nowotworowej na podstawie wyników badań biochemicznych m.in. PSA lub innych

Ujemna biopsja tradycyjna przy jednoczesnym podwyższonym ryzyku raka prostaty

Dotyczy to pacjentów, u których istnieje ryzyko występowania choroby nowotworowej wynikające z podwyższonego poziomu PSA oraz przypadków nowotworów prostaty w rodzinie, a u których tradycyjna biopsja mappingowa dała wynik ujemny.

Wiele ujemnych biopsji tradycyjnych przy wysokim ryzyku raka prostaty

W przypadku, gdy pacjent miał już wykonanych wiele biopsji tradycyjnych, których wynik jest ujemny, a jednocześnie utrzymuje się podejrzanie wysoki poziom PSA.

Cena badania

Badanie mpMRI prostaty jest badaniem wysoko-specjalistycznym. W większości przypadków wymaga podania środka kontrastowego.

przygotowanie do badania

Przeczytaj dokładnie poniższe instrukcje dotyczące odpowiedniego przygotowania się do badania. Nie martw się badanie jest bezbolesne i bezpieczne.

Przed badaniem

Każdy pacjent potencjalnie może wymagać podania kontrastu.

Przed badaniem wykonaj pomiar poziomu kreatyniny we krwi.
Przynieś do centrum wynik badania poziomu kreatyniny we krwi, który nie może być starszy niż 14 dni.

Badanie kreatyniny można również wykonać odpłatnie na miejscu w Centrum Diagnostycznym Quadia.

?

w dniu badania

Przed badaniem nie należy jeść przez min 3h.

Jeśli bierzesz leki, weź je jak zwykle!

Dobrze się nawodnij. Pij tylko wodę niegazowaną.

Poprzednie badania wraz z płytami weź ze sobą do centrum.

Dla Twojego bezpieczeństwa skróć czas obecności w recepcji. 
Wejdź na stronę quadia.pl/ankietaMR i wypełnij ankiety.

Jeżeli masz w ciele metal zabierz ze sobą odpowiednią dokumentację medyczną.

Jeżeli masz w ciele implanty, protezy lub inne metalowe elementy (stenty, śruby, protezy, implanty zębów, aparat stały, płytki itp.) przywieź do pracowni pełną dokumentację medyczną, aby nasz Pracownik mógł ustalić czy można bezpiecznie wykonać badanie MR.

?

W centrum quadia

Dowód tożsamości (dowód osobisty, karta pobytu lub paszport) jest bezwzględnie wymagany.

Niezbędne drobne przedmioty takie portfel, telefon, kluczyki i karty kredytowe będziesz mógł zostawić w zamykanej szafce w pracowni.

Po badaniu pij dużo wody.

najczęściej zadawane pytania

Dlaczego należy wykonać badanie mpMRI prostaty?

Badanie mpMRI jest obecnie najbardziej dokładnym badaniem obrazowym w przypadku diagnostyki schorzeń prostaty, w tym również nowotworów tego narządu.

Badanie jest niezwykle przydatne dla lekarzy urologów gdyż umożliwia:

  • różnicowanie zmian w obrębie gruczołu krokowego i przybliżenie określenia czy są to zmiany nowotworowe czy zapalne;
  • Dokładne określenie lokalizacji zmian co jest niezwykle przydatne w planowaniu i wykonywaniu biopsji diagnostycznej;
  • Określenie objętości zmian i ocena ewentualnego przekroczenia granicy torebki stercza oraz zajęcia okolicznych struktur anatomicznych, co wpływa na wybór najlepszej i najskuteczniejszej metody leczenia;
  • Ocenę lokalnego stopnia zaawansowania choroby nowotworowej (staging).

Wykonanie badania mpMRI prostaty umożliwia większą precyzję wykonania biopsji (biopsja fuzyjna) co przekłada się na ich większą skuteczność i dzięki temu przyspieszenie procesu diagnostycznego oraz szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.

W badaniu udaje się uwidocznić zmiany o wielkości już od około 5 mm.

Najnowsze wytyczne European Society of Urology (Europejskiego Towarzystwa Urologicznego) zalecają wykonanie badania mpMRI przed biopsją prostaty.

Jak interpretować wynik badania mpMRI prostaty?

Opis badania wykonywany jest w oparciu o standard i skalę PIRADS, określającą przybliżone ryzyko, że stwierdzona zmiana ma charakter nowotworowy.

Zaleca się wykonanie biopsji w przypadku, gdy w badaniu MR uwidoczniono zmiany wysokiego ryzyka wystąpienia raka gruczołu krokowego to jest gdy zmiana została oceniona na PIRADS 4 lub 5.

W niektórych przypadkach zmiany ocenione jako PIRADS 3 również mogą wymagać biopsji. Decyzję podejmuje prowadzący lekarz urolog na podstawie dostępnych informacji klinicznych.

 

Jakie są wskazania do wykonania badania mpMRI prostaty?
  • Przed pierwszą biopsją prostaty.
    mpMRI prostaty należy wykonać przed pierwszą biopsją gruczołu krokowego w celu diagnostyki i oceny guza oraz precyzyjnego określenia lokalizacji tej zmiany. Ułatwia to lekarzom urologom wykonanie biopsji fuzyjnej (celowanej).
  • Różnicowanie zmian zapalnych / nowotworowych
    mpMRI dobrze sprawdza się w różnicowaniu zmian zapalnych i nowotworowych u pacjentów z niejednoznacznym obrazem klinicznym.
  • Ocena stopnia zaawansowania choroby nowotworowej (staging)
    Badanie mpMRI prostaty umożliwia określenie stopnia regionalnego zaawansowania choroby nowotworowej; określenie zajęcia węzłów chłonnych, przekraczania granic narządu, czy naciekania na sąsiadujące organy i tkanki.
  • Monitorowanie przebiegu choroby nowotworowej
    mpMRI można wykorzystywać do monitorowania przebiegu choroby u Pacjentów z grupy aktywnej kontroli oraz u pacjentów z niejednoznacznym wynikiem biopsji.
  • Podejrzenie wznowy procesu nowotworowego
    Badanie mpMRI należy wykonać u Pacjentów po leczeniu, u których na podstawie wyników badań biochemicznych m.in. PSA lub innych, występuje podejrzenie wznowy choroby nowotworowej.
  • Ujemna biopsja tradycyjna (mappingowa) przy jednoczesnym podwyższonym ryzyku występowania raka prostaty
    Dotyczy to pacjentów, u których istnieje ryzyko występowania choroby nowotworowej wynikające z podwyższonego poziomu PSA oraz przypadków nowotworów prostaty w rodzinie, a u których tradycyjna biopsja mappingowa dała wynik ujemny.
  • Wiele ujemnych biopsji tradycyjnych przy wysokim ryzyku raka prostaty
    W przypadku, gdy pacjent miał już wykonanych wiele biopsji tradycyjnych, których wynik jest ujemny, a jednocześnie utrzymuje się podejrzanie wysoki poziom PSA.
Jaki przebieg ma badanie mpMRI prostaty?

Badanie mpMRI prostaty wykonywane jest w oparciu o wytyczne PIRADS, które szczegółowo opisują wszystkie parametry, jakie musi spełnić to badanie. Generalnie sam przebieg badania nie różni się od typowego obrazowania MR okolic miednicy mniejszej.

Zostaniesz wsunięty do aparatu nogami do przodu, a na Twoim brzuchu i podbrzuszu zostanie położona specjalna cewka umożliwiająca stworzenie dokładnych obrazów okolic miednicy mniejszej.

Samo badanie trwa około 20-30 minut.

Uzyskane obrazy są analizowane przez lekarza radiologa, który na ich podstawie sporządza opis badania wraz z wnioskami. Jeżeli zmiana wymaga dalszej diagnostyki w postaci biopsji, lekarz radiolog dołączy do opisu badania mapę z lokalizacją zmian ułatwiającą urologowi wykonanie biopsji.

Czy mpMRI prostaty wymaga szczególnego przygotowania?

Generalnie przygotowanie do badania mpMRI prostaty jest niemalże takie samo jak w przypadku standardowego badania MR tej okolicy anatomicznej.

Ważne jest, aby w dniu badania (minimum na 3 godziny przed) pacjent ograniczał czynniki wzmagające perystaltykę jelit. W tym czasie należy unikać jedzenia, palenia papierosów, picia kawy oraz innych napojów zawierających kofeinę.

W dniu poprzedzającym badanie należy zastosować środek zapobiegający gromadzeniu się gazów w przewodzie pokarmowym np. Espumisan. Zalecana dawka to 2 kapsułki 3 razy dziennie w dniu poprzedzającym badanie. W dniu badania należy wziąć 2 kapsułki na czczo.

W razie wątpliwości, przed zażyciem jakiegokolwiek leku należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym czy nie ma przeciwskazań do jego stosowania.

Pin It on Pinterest

Share This