505 122 580 | ul. Mickiewicza 39, 05-500 Piaseczno [email protected]

Niestety, w dobie szybkiego rozwoju cywilizacyjnego coraz więcej naszych pociech trafia do lekarza z problemami neurologicznymi lub/i psychicznymi. Zwykle identyfikacja problemów zaczyna się od wykluczenia przyczyn organicznych, zwłaszcza gdy objawy naszego dziecka pojawiły się nagle. W takim wypadku najbardziej skuteczną metodą obrazowania jest badanie głowy metodą rezonansu magnetycznego.

Badanie to ma zdecydowaną przewagę nad tomografią komputerową z dwóch powodów:

  • ma zdecydowanie większą czułość i swoistość w wykrywaniu zmian organicznych
  • jest metodą nieinwazyjną, bezbolesną i nieszkodliwą dla ludzkiego zdrowia, gdyż do tworzenia obrazów nie wykorzystuje promieniowania jonizującego (promieni rentgenowskich).

Niestety, problemem badania rezonansu magnetycznego jest czas trwania, co w przypadku małych dzieci stanowi nie lada wyzwanie. Z tego względu, badania dzieci wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu w towarzystwie lekarza anestezjologa. Badanie w znieczuleniu wymaga również wykorzystania aparatu do znieczuleń mogącego pracować w warunkach silnego pola magnetycznego, co znacząco ogranicza dostępność tych badań.

Obecnie w kraju jest zaledwie kilka ośrodków wykonujących tego typu diagnostykę a czas oczekiwania sięga kilku do kilkunastu miesięcy.

Czy znieczulenie do badania MR u dziecka jest zawsze konieczne?
W przypadku dzieci, znieczulenie najczęściej wymagane jest nie ze względów medycznych, lecz ze względu na lęk przed badaniem oraz brak możliwości wytrwania w bezruchu, w pozycji leżącej, przez czas trwania badania (około 20-30 min).

W naszym ośrodku rutynowo badamy dzieci bez znieczulenia ogólnego. Najmłodsi nasi pacjenci mieli niecałe 6,5 roku. Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie.

Głównym naszym celem jest pokonanie lęku dziecka przed badaniem. Wymaga to ścisłej współpracy naszego zespołu z rodzicami oraz z małym pacjentem.

  • Przed badaniem rodzic może razem z dzieckiem przyjść do naszej pracowni, wejść do pomieszczenia aparatu i oswoić się z procedurą badania i z pomieszczeniem.
  • W trakcie wizyty mały pacjent dowiaduje się, że będzie mógł podczas badania oglądać wybraną bajkę oraz że przez cały czas badania może być przy nim rodzic.
  • Po wstępnej wizycie rodzice są w stanie sami ocenić czy ich dziecko będzie dobrze współpracować w trakcie badania.

Dzięki takiemu podejściu, wizyta przed badaniem przekłada się na znacznie mniejszy poziom  stresu, większą współpracę dziecka podczas badania a dzięki temu możliwość uzyskania wysokiej jakości, w pełni diagnostycznych obrazów MR.

Poniżej prezentujemy przypadek kliniczny:
Dziecko lat 8, od 2 miesięcy problemy z koncentracją oraz tiki nerwowe. Po wizycie u neurologa dziecięcego zalecono badanie MR głowy celem wykluczenia przyczyn organicznych. Badanie wykonane po konsultacji telefonicznej radiologa z rodzicami, w tym konkretnym przypadku, bez uprzedniej wizyty w naszym ośrodku. Podczas badania w pomieszczeniu MR dziecku towarzyszył tata. Badanie nie wymagało podania środka kontrastowego.

Obrazy t2 zależne typu FLAIR w płaszczyźnie poprzecznej

Sekwencja wykonana w płaszczyźnie poprzecznej w obrazach T2 zależnych typu FLAIR.

Sekwencja wykonana w płaszczyźnie poprzecznej w obrazach T2 zależnych.

Sekwencja wykonana w płaszczyźnie poprzecznej w obrazach T2 zależnych.

Sekwencja wykonana w płaszczyźnie czołowej w obrazach T2 zależnych.

Sekwencja wykonana w płaszczyźnie czołowej w obrazach T2 zależnych.

Sekwencja wykonana w płaszczyźnie poprzecznej w obrazach T1 zależnych.

Sekwencja wykonana w płaszczyźnie poprzecznej w obrazach T1 zależnych.

Sekwencja wykonana w płaszczyźnie poprzecznej w obrazach silnie T2 zależnych.

Sekwencja wykonana w płaszczyźnie poprzecznej w obrazach silnie T2 zależnych.

Sekwencja wykonana w płaszczyźnie poprzecznej w obrazach DWI.

Sekwencja wykonana w płaszczyźnie poprzecznej w obrazach DWI.

Wykonano pełne, przeglądowe (bez kontrastu) badanie MR głowy:

  • We wszystkich sekwencjach uzyskano obrazy w pełni diagnostyczne bez artefaktów ruchowych.
  • Badanie wykluczyło obecność zmian patologicznych w mózgowiu co stanowi ważną informację dla lekarza prowadzącego.

Podsumowanie:

  • Występowanie zaburzeń neurologicznych oraz psychicznych wśród dzieci i młodzieży wykazuje tendencję wzrostową, zwłaszcza w zakresie całościowych zaburzeń rozwoju (spektrum zaburzeń autystycznych) oraz zaburzeń zachowania.
  • Niemała część tych pacjentów wymaga w toku postępowania diagnostycznego wykluczenia zmian organicznych mózgowia.
  • Rezonans magnetyczny, w takich przypadkach jest niezastąpioną metodą obrazowania.

Główny profil badań w pracowni Quadia, to przede wszystkim wysokospecjalistyczne procedury z zakresu kardiologii, onkologii (w tym MR całego ciała), urologii czy ginekologii. W naszej pracowni wykonujemy pełen zakres badań MR, w tym również badania stawów, głowy oraz kręgosłupa.

Jeżeli potrzebujesz wykonać badanie rezonansu magnetycznego skontaktuj się z nami lub zadzwoń pod jeden z poniższych numerów: 22 526 66 66, 510 095 889, 505 122 580. Więcej informacji na temat badań wykonywanych w pracowni Quadia znajdziesz klikając tutaj.

 

Pin It on Pinterest

Share This