505 122 580 | ul. Mickiewicza 39, 05-500 Piaseczno [email protected]

Niestety coraz więcej mężczyzn zapada na nowotwory gruczołu krokowego. Wraz z postępem w medycynie i rozwojem ekonomicznym zwiększyła się nie tylko średnia długość życia, lecz również wzrósł wpływ czynników środowiskowych i genetycznych zwiększających ryzyko zachorowania na nowotwór stercza.

Ryzyko zachorowania na nowotwór gruczołu krokowego rośnie wraz z wiekiem i może być również związane z obciążeniem genetycznym. Jeżeli twój Tata, brat lub inni bliscy krewni w Twojej bezpośredniej rodzinie chorowali na raka prostaty to Twoje ryzyko zachorowania rośnie.

Niestety są to czynniki na które nie masz wpływu. Osoby należące do grupy podwyższonego ryzyka powinny szczególną wagę przyłożyć do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym (które umożliwią wczesną diagnozę choroby) oraz do prowadzenia zdrowego trybu życia.

Na szczęście istnieją również czynniki w 100% zależne od Ciebie, na które masz wpływ.

Poniżej prezentujemy 6 porad, które pomogą Ci zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty:

Zdrowo się odżywiaj. Jedz mniej tłuszczy i mięsa (w szczególności mocno przypieczonego) a więcej warzyw i owoców.

Utrzymuj odpowiednią wagę ciała. BMI w zakresach normy (18.5-24.9) zmniejsza ryzyko zachorowania.

Regularnie ćwicz i prowadź aktywny tryb życia.

Zredukuj picie alkoholu i rzuć palenie

Utrzymuj odpowiedni poziom witaminy D. Dieta bogata w produkty zawierające duże ilości tej witaminy i 10 min na słońcu dziennie zazwyczaj sprawdzają się lepiej niż suplementy diety.

Utrzymuj aktywność seksualną

Pin It on Pinterest

Share This