505 122 580 | ul. Mickiewicza 39, 05-500 Piaseczno [email protected]

Rezonans magnetyczny generuje niezwykle silne pole magnetyczne o natężeniu 1,5T. Dla porównania ludzki mózg generuje pole magnetyczne o natężeniu około 1 piko tesli (1 bilionowa tesli), pole magnetyczne ziemi ma wartość do około 50 mikro tesli (0,00005 T) a magnes na lodówkę około 5 mili tesli (0,005 T).

W wyniku działania silnego pola magnetycznego oddziałowującego na elementy (implanty, protezy) wykonane z metali znajdujących się w ciele pacjenta, może dojść do obniżenia wartości diagnostycznej uzyskanego obrazu (wystąpienia tzw. artefaktów utrudniających lekarzowi ocenę i diagnozę) lub w najgorszym przypadku nawet do powstania poważnych powikłań powstałych na skutek przemieszczenia się implantu lub jego rozgrzania.

Obecnie, coraz częściej stosuje się metody leczenia wymagające wykorzystanie różnego rodzajów wszczepów. Od klipsów chirurgicznych, poprzez protezy stawów, zębów, stenty, aż po elektroniczne urządzenia wszczepiane pacjentom takie jak neurostymulatory, implanty ślimakowe czy rozruszniki serca.

Jeszcze w niezbyt odległej przeszłości większość z wyżej wymienionych elementów zawierałoby metale ferromagnetyczne podatne na działanie pola magnetycznego co praktycznie uniemożliwiałoby wykonanie badania rezonansem magnetycznym.

Na szczęście, obecnie większość implantów jest produkowana w technologiach pozwalających na bezpieczne wykonanie badania MR. Mimo wszystko jednak, niezbędna jest odpowiednia dokumentacja implantu zawierająca informację producenta i certyfikat dopuszczający możliwość wykonania takiego badania.

Niestety nie wszystkie, nawet nowoczesne, urządzenia medyczne (zwłaszcza stymulatory) można wyprodukować w technologii umożlwiającej wykonanie badania MR. Dlatego też, niezwykle ważne jest, aby pacjenci poddawani zabiegom chirurgicznym, stomatologicznym lub kosmetycznym zawsze gromadzili pełną dokumentację medyczną, a w szczególności dokumentację / certyfikaty / paszporty bezpieczeństwa MR implantowanych w ciele elementów lub urządzeń.

W razie wątpliwości lub braku niezbędnych szczegółów w dokumentacji medycznej należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub wykonującym zabieg.

Przygotowując się do badania rezonansem magnetycznym, jeżeli posiadasz jakiekolwiek elementy metalowe lub implanty w ciele, poinformuj o nich już podczas zapisu na badanie MR. Informacje te są niezbędne dla zespołu pracowni, do bezpiecznego i sprawnego przeprowadzenia badania.

Jeżeli masz pytania lub wątpliwości czy możesz wykonać badanie MR, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym lub z pracownią rezonansu magnetycznego. Alternatywnie możesz sprawdzić swój implant lub urządzenie medyczne na stronie mrisafety.com [2].

[1] https://teoriaelektryki.pl/jak-silny-moze-byc-magnes/
[2] mrisafety.com

Jeżeli potrzebujesz badania rezonansu magnetycznego skontaktuj się z nami lub zadzwoń pod jeden z poniższych numerów: 22 526 66 66, 510 095 889, 505 122 580.

Pin It on Pinterest

Share This