505 122 580 | ul. Mickiewicza 39, 05-500 Piaseczno [email protected]

„Pani Doktor mam endometriozę, czy mogę zajść w ciążę?”
Z takim problemem 31-letnia pacjentka zgłosiła się do naszej pracowni Quadia celem oceny stopnia zaawansowania endometriozy i decyzji dotyczącej dalszego postępowania. Podczas wywiadu klinicznego pacjentka opowiedziała o swoich dolegliwościach.

 • od wielu lat zmagała się z dokuczliwym bólem okolic dna miednicy mniejszej, często nasilających się do takiego stopnia, że jedynym ratunkiem były wizyty na oddziale ratunkowym SOR i dożylne podawanie leków
 • towarzyszący jej ból uniemożliwiał jej normalne funkcjonowanie i doprowadził do wystąpienia objawów psychosomatycznych
 • pacjentka od lat była na leczeniu hormonalnym
 • w badaniu USG  potwierdzono obecność torbieli jajnika lewego z prawdopodobieństwem  torbieli endometrialnej lub dermoidalnej do dalszej diagnostyki

Wykonano badanie MR dwu-etapowe w 2 i 14 dniu cyklu, które wykazało:

 • torbiel jajnika lewego o sygnale przemawiającym za torbielą endometrialną
 • jajnik prawy przylegający do pętli jelita cienkiego, wyrostka robaczkowego oraz dna kątnicy co sugeruje możliwość wystąpienia zrostów wtórnych do endometriozy
 • możliwe ognisko adenomiozy (rodzaj zmian przypominających endometriozę występujących wewnątrz błony mięśniowej macicy) przedniej ścianie macicy
 • niskie ułożenie kątnicy przed pęcherzem moczowym z dużym prawdopodobieństwem zrostów w tej okolicy.

Sekwencja w płaszczyźnie osiowej w obrazach T1. Widoczna torbiel jajnika lewego z krwią.

Sekwencja w płaszczyźnie osiowej w obrazach T2. Widoczna torbiel jajnika lewego.

Sekwencja w płaszczyźnie czołowej w obrazach T2. Widoczne wszczepy endometriozy w pochwie.

Sekwencja w płaszczyźnie osiowej w obrazach T2. Widoczne wszczepy endometriozy w pochwie.

Sekwencja w płaszczyźnie osiowej w obrazach T2. Widoczne zrosty macicy i jelita grubego (kątnicy).

Sekwencja w płaszczyźnie strzałkowej w obrazach T2. Widoczne zrosty macicy i jelita grubego (kątnicy).

Badanie rezonansem magnetycznym wykazało zaawansowany stopień choroby z możliwymi ogniskami endometriozy w jajniku lewym oraz zrosty, które mogły być przyczyną ostrych, nasilających się po posiłkach bólów podbrzusza.

Na podstawie badań, pacjentka została zakwalifikowana do laparoskopowej resekcji ognisk endometriozy oraz uwolnienia zrostów. W trakcie zabiegu chirurgicznego okazało się, że choroba jest w III stopniu zaawansowania. Po operacji pacjentka w stanie ogólnym dobrym została wypisana do domu.

Po 3 miesiącach od zabiegu pacjentka zgłasza znaczną poprawę samopoczucia oraz ustąpienie bólu.

Podsumowanie:

 • Kobiety uskarżające się na bóle okolic miednicy mniejszej, nieregularną menstruację lub jej brak oraz mające trudności z zajściem w ciążę, powinny rozważyć wykonanie badania MR w kierunku diagnostyki endometriozy.
 • Wczesna diagnoza choroby umożliwi lekarzowi prowadzącemu wdrożenie odpowiedniego leczenia i zmniejsza prawdopodobieństwo konieczności poddania się zabiegowi chirurgicznemu.
 • Ze względu na mało swoiste objawy lekarze często przez długi okres czasu nie są w stanie zdiagnozować problemu, pomimo starań i wykonywania wielu badań w tym USG i krwi. W takich przypadkach może pomóc wykonanie badania metodą rezonansu magnetycznego, które jest w stanie pokazać anatomię, pomóc zidentyfikować ogniska endometriozy oraz ich wpływ na narządy znajdujące się w miednicy mniejszej (narządy rodne, pęcherz moczowy oraz jelito grube wraz z odbytnicą).

Główny profil badań w pracowni Quadia, to przede wszystkim wysokospecjalistyczne procedury z zakresu kardiologii, onkologii (w tym MR całego ciała), urologii czy ginekologii. W naszej pracowni wykonujemy pełen zakres badań MR, w tym również badania stawów, głowy oraz kręgosłupa.

Jeżeli potrzebujesz wykonać badanie rezonansu magnetycznego skontaktuj się z nami lub zadzwoń pod jeden z poniższych numerów: 22 526 66 66, 510 095 889, 505 122 580. Więcej informacji na temat badań wykonywanych w pracowni Quadia znajdziesz klikając tutaj.

 

Pin It on Pinterest

Share This