„Pani Doktor mam endometriozę, czy mogę zajść w ciążę?”
Z takim problemem 31-letnia pacjentka zgłosiła się do naszej pracowni Quadia celem oceny stopnia zaawansowania endometriozy i decyzji dotyczącej dalszego postępowania. Podczas wywiadu klinicznego pacjentka opowiedziała o swoich dolegliwościach.
- od wielu lat zmagała się z dokuczliwym bólem okolic dna miednicy mniejszej, często nasilających się do takiego stopnia, że jedynym ratunkiem były wizyty na oddziale ratunkowym SOR i dożylne podawanie leków
- towarzyszący jej ból uniemożliwiał jej normalne funkcjonowanie i doprowadził do wystąpienia objawów psychosomatycznych
- pacjentka od lat była na leczeniu hormonalnym
- w badaniu USG potwierdzono obecność torbieli jajnika lewego z prawdopodobieństwem torbieli endometrialnej lub dermoidalnej do dalszej diagnostyki
Wykonano badanie MR dwu-etapowe w 2 i 14 dniu cyklu, które wykazało:
- torbiel jajnika lewego o sygnale przemawiającym za torbielą endometrialną
- jajnik prawy przylegający do pętli jelita cienkiego, wyrostka robaczkowego oraz dna kątnicy co sugeruje możliwość wystąpienia zrostów wtórnych do endometriozy
- możliwe ognisko adenomiozy (rodzaj zmian przypominających endometriozę występujących wewnątrz błony mięśniowej macicy) przedniej ścianie macicy
- niskie ułożenie kątnicy przed pęcherzem moczowym z dużym prawdopodobieństwem zrostów w tej okolicy.
Sekwencja w płaszczyźnie osiowej w obrazach T1. Widoczna torbiel jajnika lewego z krwią.
Sekwencja w płaszczyźnie osiowej w obrazach T2. Widoczna torbiel jajnika lewego.
Sekwencja w płaszczyźnie czołowej w obrazach T2. Widoczne wszczepy endometriozy w pochwie.
Sekwencja w płaszczyźnie osiowej w obrazach T2. Widoczne wszczepy endometriozy w pochwie.
Sekwencja w płaszczyźnie osiowej w obrazach T2. Widoczne zrosty macicy i jelita grubego (kątnicy).
Sekwencja w płaszczyźnie strzałkowej w obrazach T2. Widoczne zrosty macicy i jelita grubego (kątnicy).
Badanie rezonansem magnetycznym wykazało zaawansowany stopień choroby z możliwymi ogniskami endometriozy w jajniku lewym oraz zrosty, które mogły być przyczyną ostrych, nasilających się po posiłkach bólów podbrzusza.
Na podstawie badań, pacjentka została zakwalifikowana do laparoskopowej resekcji ognisk endometriozy oraz uwolnienia zrostów. W trakcie zabiegu chirurgicznego okazało się, że choroba jest w III stopniu zaawansowania. Po operacji pacjentka w stanie ogólnym dobrym została wypisana do domu.
Po 3 miesiącach od zabiegu pacjentka zgłasza znaczną poprawę samopoczucia oraz ustąpienie bólu.
Podsumowanie:
- Kobiety uskarżające się na bóle okolic miednicy mniejszej, nieregularną menstruację lub jej brak oraz mające trudności z zajściem w ciążę, powinny rozważyć wykonanie badania MR w kierunku diagnostyki endometriozy.
- Wczesna diagnoza choroby umożliwi lekarzowi prowadzącemu wdrożenie odpowiedniego leczenia i zmniejsza prawdopodobieństwo konieczności poddania się zabiegowi chirurgicznemu.
- Ze względu na mało swoiste objawy lekarze często przez długi okres czasu nie są w stanie zdiagnozować problemu, pomimo starań i wykonywania wielu badań w tym USG i krwi. W takich przypadkach może pomóc wykonanie badania metodą rezonansu magnetycznego, które jest w stanie pokazać anatomię, pomóc zidentyfikować ogniska endometriozy oraz ich wpływ na narządy znajdujące się w miednicy mniejszej (narządy rodne, pęcherz moczowy oraz jelito grube wraz z odbytnicą).
Główny profil badań w pracowni Quadia, to przede wszystkim wysokospecjalistyczne procedury z zakresu kardiologii, onkologii (w tym MR całego ciała), urologii czy ginekologii. W naszej pracowni wykonujemy pełen zakres badań MR, w tym również badania stawów, głowy oraz kręgosłupa.
Jeżeli potrzebujesz wykonać badanie rezonansu magnetycznego skontaktuj się z nami lub zadzwoń pod jeden z poniższych numerów: 22 526 66 66, 510 095 889, 505 122 580. Więcej informacji na temat badań wykonywanych w pracowni Quadia znajdziesz klikając tutaj.