505 122 580 | ul. Mickiewicza 39, 05-500 Piaseczno [email protected]

Przypadek 10 – Wielotorbielowatość nerek i wątroby, kamica moczowodowa w badaniu MR

 

50-letni pacjent zgłosił się na badanie kontrolne jamy brzusznej i miednicy małej metodą rezonansu magnetycznego (MR) z kontrastem z powodu podejrzenia złośliwej zmiany w nerce.

W wywiadzie ustalono, że pacjent cierpi na wielotorbielowatość wątroby oraz nerek, którą kontroluje w badaniach obrazowych m.in. regularnie wykonując badania USG, TK oraz MR.

Nie zgłasza dolegliwości.

Badanie MR wykazało:

  • Wykluczono ogniska o sygnale typowym dla procesu złośliwego w nerce lewej 
  • Wątroba w badaniu niepowiększona zawiera liczne obszary o płynowych wartościach sygnału o morfologii torbieli prostych – największa podprzeponowo w prawym płacie 115x120x70
  • Nerka P: 113 mm długości; zawiera liczne torbiele proste, największa 26mm w segmencie górnym.
  • Nerka L: 117mm długości; zawiera liczne torbiele proste, największa w biegunie dolnym 68x48mm
  • W obu nerkach kilka drobnych torbieli zawierających treść o sygnale Mth-Hb
  • W świetle lewego moczowodu obszary ubytku zakontrastowania w fazie opóźnionej w odcinku przypęcherzowym; obraz odpowiada kamicy moczowodowej bez widocznego stanu zapalnego w ścianie moczowodu.

Wielotorbielowatość nerek to genetycznie uwarunkowane schorzenie, w przebiegu którego w nerkach tworzą się liczne torbiele. Zdarza się, że choroba pojawia się również w wątrobie, trzustce, rzadziej w sercu oraz mózgu.

Schorzenie pojawia się we wczesnym wieku i stopniowo może prowadzić do niewydolności zajętego narządu. Leczenie obejmuje farmakologiczne wspomaganie pracy nerek, dializoterapię oraz przeszczep nerek.

 

 

 

Pin It on Pinterest

Share This