505 122 580 | ul. Mickiewicza 39, 05-500 Piaseczno [email protected]

Rezonans magnetyczny jest obecnie najlepszą metodą diagnostyczną do oceny obrazu mięśni, ścięgien, stawów i więzadeł. Pozwala na dokładną diagnostykę schorzeń układu kostno-stawowego oraz monitorowanie skuteczności zastosowanego leczenia.

Pacjent lat 20 zgłosił się do Pracowni Rezonansu Magnetycznego Quadia.  W wywiadzie ustalono, że młody pacjent prowadzi aktywny tryb życia i rekreacyjnie gra w piłkę nożną. Podczas meczu, około tygodnia wcześniej, nabawił się kontuzji prawego kolana. Był to kolejny uraz tego stawu, poprzedniego pacjent doznał około 4 lata temu. Przed badaniem pacjent sygnalizował ból w kolanie nawet podczas wykonywania najmniejszego ruchu.

W badaniu USG, wykonanym w kolejnym dniu po urazie, stwierdzono zwiększoną ilość płynu w stawie, opisano rzepkę z niewielką lateralizacją oraz prawdopodobne uszkodzenie łąkotki. Niestety ból utrzymywał się i pacjent po 7 dniach zgłosił się na badanie MR stawu kolanowego.

Wykonano badanie MR kolana. W badaniu stwierdzono:

MR głowy

W przekroju osiowym przez rzepkę widzimy dokładnie duży ubytek chrząstki, wypełniony skrzepliną (zielona strzałka).

W przekroju czołowym obserwujemy stłuczenie kłykcia bocznego kości udowej, z oderwaniem chrząstki (zielona strzałka) oraz przemieszczony fragment chrząstki, prawdopodobnie pochodzący z powierzchni stawowej rzepki (czerwona strzałka).

Zapalenie mięśnia sercowego po przebyciu COVID-19
MR głowy

W tej sekwencji w przekroju czołowym bardzo dobrze widać przemieszczony fragment chrząstki, najprawdopodobniej pochodzący z kłykcia bocznego kości udowej.

W przekroju strzałkowym po raz kolejny dobrze widzimy przemieszczony fragment chrząstki, najprawdopodobniej pochodzący z rzepki (zielona strzałka) oraz krwiak w jamie stawu kolanowego (czerwona strzałka).

Zapalenie mięśnia sercowego po przebyciu COVID-19

Komentarz lekarza radiologa:

U pacjentów doświadczających zwichnięcia rzepki typowo dochodzi do stłuczenia dolno-przyśrodkowej części rzepki oraz kłykcia bocznego kości udowej. Oprócz tego może dojść, tak jak w tym przypadku, do oderwania i przemieszczenia fragmentu chrząstki stawowej.

Ważnym aspektem badania MR jest, aby zdiagnozować obecność wolnego ciała chrzęstnego w stawie, ponieważ jest to bezwzględnym wskazaniem do zabiegu.

Badanie MR po zwichnięciu rzepki jest również istotne z innych powodów: oceniamy w nim uszkodzenie troczków rzepki, a także czynniki predysponujące do nawrotowych zwichnięć rzepki, takich jak budowa rzepki i bloczka kości udowej (warianty anatomiczne) czy położenie rzepki.

W opisanym powyżej przypadku dzięki badaniu MR udało się zidentyfikować przemieszczony fragment chrząstki, co najprawdopodobniej oznacza, że pacjent będzie zakwalifikowany do zabiegu chirurgicznego.

dr Marcin Wilczyński
Lekarz radiolog specjalizujący się w diagnostyce schorzeń narządu ruchu

Główny profil badań w pracowni Quadia, to przede wszystkim wysokospecjalistyczne procedury z zakresu kardiologii, onkologii (w tym MR całego ciała), urologii czy ginekologii. W naszej pracowni wykonujemy pełen zakres badań MR, w tym również badania stawów, głowy oraz kręgosłupa.

Jeżeli potrzebujesz wykonać badanie rezonansu magnetycznego skontaktuj się z nami lub zadzwoń pod jeden z poniższych numerów: 22 526 66 66, 510 095 889, 505 122 580. Więcej informacji na temat badań wykonywanych w pracowni Quadia znajdziesz klikając tutaj.

 

Pin It on Pinterest

Share This