Rezonans Magnetyczny całego ciałą (Whole-body MRI; WB MRI) to nowoczesna metoda diagnostyczna umożliwiająca lekarzom radiologom ocenę anatomiczną oraz funkcjonalną narządów i tkanek całego ciała pacjenta. Dzięki temu doskonale sprawdza się we wstępnej diagnostyce, określeniu stopnia zaawansowania choroby (staging), planowaniu leczenia oraz monitorowaniu skuteczności terapii chorób nowotworowych.
Obrazy uzyskane za pomocą aparatu MR cechuje wysoka rozdzielczość liniowa i kontrastowa. Rozwój obrazowania dyfuzyjnego (DWI – diffusion weighted imaging) przyczynił się do zwiększenia wartości klinicznej badania MR całego ciała. Istotnie zwiększyła się czułość i swoistość badania przez co lekarze radiolodzy mogą precyzyjniej różnicować podejrzane zmiany chorobowe bez konieczności podania środka kontrastowego.
Co jest również istotne, badanie WB-MRI jest nieinwazyjne i nie naraża pacjenta na promieniowanie jonizujące, gdyż do tworzenia obrazów wykorzystuje naturalne zjawisko nuklearnego rezonansu magnetycznego. Jest to istotne w przypadku osób chorujących na nowotwory, gdyż wymagają one częstego wykonywania badań obrazowych, co w przypadku badań wykorzystujących promieniowanie, takich jak tomografia komputerowa czy PET-CT może skutkować wysoką skumulowaną dawką promieniowania.
Główne wskazania do badania MR całego ciała w onkologii i profilaktyce to:
- Profilaktyka chorób nowotworowych
- Wczesna diagnostyka oraz różnicowanie chorób nowotworowych
- Ocena stopnia zaawansowania i planowanie leczenia chorób nowotworowych
- Monitorowane efektów leczenia chorób nowotworowych
- Poszukiwanie zmiany pierwotnej w przypadku diagnostyki nowotworu o nieznanym punkcie wyjścia
- Monitorowanie osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na nowotwory (mutacje genetyczne, zespół Li-Fraumeni, itp.).
Obraz w sekwencjach T2-zależnych w płaszczyźnie czołowej.
Rekonstrukcja 3D obrazów w sekwencjach dyfuzyjnych (DWI).
W przypadku pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową
WB-MRI świetnie sprawdza się określeniu stopnia zaawansowania choroby nowotworowej oraz planowaniu leczenia. W tym celu stosuje się kombinację dwu połączonych badań, w której łączy się WB-MR z badaniem celowanym na obszar anatomiczny zajęty chorobą. Dzięki temu jesteśmy w stanie dokładnie określić lokalny zasięg choroby (cechę T), zidentyfikować potencjalne przerzuty do węzłów chłonnych (cechę N) oraz przerzuty odległe do innych narządów, kości i tkanek miękkich (cechę M).
Dokładne określenie stopnia zaawansowania choroby nowotworowej (staging) jest kluczowe w wyborze właściwej formy terapii, warunkuje optymalny dobór odpowiednich metod leczenia chirurgicznego, systemowego (chemioterapia i immunoterapia) oraz radioterapii. Dzięki dokładnemu stagingowi lekarz może bezpiecznie zakwalifikować pacjenta do leczenia radykalnego.
W naszej pracowni najczęściej wykonujemy następujące kombinacje badań WB-MRI:
– WB-MRI + mpMRI stercza w określeniu stopnia zaawansowania raka stercza oraz kwalifikacji do prostatektomii w asyście robota Da Vinci (RARP).
– WB-MRI + MR pęcherza moczowego w określeniu stopnia zaawansowania raka pęcherza moczowego w planowaniu leczenia i kwalifikacji do cystektomii.
– WB-MRI + MR jamy brzusznej w określeniu stopnia zaawansowania raka trzustki, jelita grubego, żołądka
– WB-MRI + MR wątroby z kontrastem hepatotropowym w określeniu stopnia zaawansowania choroby, gdy zachodzi konieczność różnicowania podejrzanej zmiany w wątrobie. To badanie najczęściej wykonujemy w przypadku raka piersi oraz jelita grubego u pacjentów z niejednoznacznym obszarem w wątrobie.
Badanie MR całego ciała wykonujemy w standardzie ONCO-RADS, który bardzo precyzyjnie określa zarówno technikę badania, jak również standard opisu. Podejrzane zmiany określane są w skali od 1 do 5, gdzie 1 oznacza zmianę najprawdopodobniej łagodną, a 5 oznacza zmianę najprawdopodobniej złośliwą. Dzięki temu lekarze klinicyści otrzymują wystandaryzowane, jasne i przejrzyste informacje dotyczące choroby.
Główny profil badań w pracowni Quadia, to przede wszystkim wysokospecjalistyczne procedury z zakresu kardiologii, onkologii (w tym MR całego ciała), urologii czy ginekologii. W naszej pracowni wykonujemy pełen zakres badań MR, w tym również badania stawów, głowy oraz kręgosłupa.
Jeżeli potrzebujesz wykonać badanie rezonansu magnetycznego skontaktuj się z nami lub zadzwoń pod jeden z poniższych numerów: 22 526 66 66. Więcej informacji na temat badań wykonywanych w pracowni Quadia znajdziesz klikając tutaj.