505 122 580 | ul. Mickiewicza 39, 05-500 Piaseczno [email protected]

rezonans magnetyczny w endometriozie

Badanie MR jest w stanie dokładnie uwidocznić narządy miednicy mniejszej oraz jamy brzusznej oraz pokazać ich wzajemne położenie co ma duże znaczenie w identyfikacji ognisk (wszczepów) endometriozy.

UMÓW BADANIE
Lista badań i cennik

Endometrioza to dość powszechnie występujące schorzenie, które może dotyczyć nawet 10% kobiet w wieku 25-40 lat. W schorzeniu tym endometrium, które normalnie wyściela wnętrze macicy, zaczyna rosnąć poza jej obrębem powodując wiele dolegliwości. Etiologia endometriozy nie jest dokładnie poznana a choroba jest dosyć trudna, zarówno w diagnostyce jak i terapii.

Objawy endometriozy są mało swoiste, przez co w początkowej fazie diagnostyki, mogą nie być z nią wiązane. Rodzaj i intensywność objawów nierzadko zależy bardziej od anatomicznej lokalizacji choroby niż od jej stopnia zaawansowania. Do najczęstszych objawów endometriozy należą:

 • bóle okolicy miednicy mniejszej, przewlekłe, nasilające się w okresie miesiączki
 • brak lub nieregularna menstruacja
 • ból podczas stosunku
 • bezpłodność

Najczęstsze lokalizacje ognisk (wszczepów) endometriozy znajdują się na jajnikach, więzadłach macicy, w zatoce Douglasa, otrzewnej, rzadziej w okolicach pęcherza moczowego. Niezmiernie rzadko zdarzają się inne lokalizacje ognisk choroby np. na płucu, opłucnej lub w ośrodkowym układzie nerwowym. Endometrioza może prowadzić do włóknienia w obrębie miednicy mniejszej oraz w niektórych dosyć rzadkich przypadkach może dojść do transformacji nowotworowej zmiany (ok. 1% przypadków).

Leczenie jest trudne, gdyż choroba ma tendencję do nawracania. W zaawansowanych stadiach choroby lub w przypadku objawów klinicznych utrudniających codzienne funkcjonowanie może zajść konieczność zastosowania leczenia chirurgicznego.

Sekwencja w obrazie T2-zależnym w płaszczyźnie strzałkowej. Ognisko endometriozy w ścianie pęcherza moczowego.

Sekwencja w obrazie T2-zależnym w płaszczyźnie czołowej. Ognisko endometriozy w ścianie pęcherza moczowego (żółta strzałka). Niebieskimi strzałkami zaznaczone jajniki.

Fuzja sekwencji w obrazie T2-zależnym i DWI. Widoczne ognisko endometriozy w ścianie pęcherza moczowego.

Diagnostyka endometriozy metodą MR

Diagnostyka endometriozy jest często bardzo trudna ze względu na mało swoiste objawy, niemniej jednak istnieją metody obrazowania, które mogą przybliżyć postawienie odpowiedniego rozpoznania.

W pierwszej kolejności lekarz ginekolog wykona badanie USG lub USG przez-pochwowe. Jednakże badanie to ma ograniczoną wartość diagnostyczną.

W przypadku podejrzenia endometriozy, zaleca się wykonanie badania MR miednicy mniejszej najczęściej z podaniem środka kontrastującego. Badanie to, jest w stanie dokładnie uwidocznić narządy miednicy mniejszej oraz jamy brzusznej, a co bardzo ważne pokazać ich wzajemne położenie co ma duże znaczenie w identyfikacji ognisk (wszczepów) endometriozy. Sekwencje  w obrazach T2 charakteryzują się wysoką rozdzielczością tkankową, natomiast obrazy dyfuzji wody (DWI) oraz sekwencje z podaniem środka kontrastowego ułatwiają różnicowanie podejrzanych zmian.

Metoda MR pozwala na postawienie wstępnej diagnozy, określenie stopnia zaawansowania choroby i zakwalifikowanie do terapii lub diagnostyki inwazyjnej takiej jak laparoskopia lub laparotomia zwiadowcza, mających na celu pobranie wycinków do badania histopatologicznego.

Badanie MR w kierunku endometriozy wykonuje się w dwóch etapach:

Etap 1:   

 • 14-16 dzień cyklu – badanie MR miednicy (40 minut)
 • najczęściej z podaniem środka kontrastowego
 • lek zmniejszający perystaltykę jelit
 • 1-2h przed badaniem należy zażyć Buscopan (jeżeli nie ma przeciwwskazań)

Etap 2: 

 • 1-3 dzień cyklu – badanie MR bez kontrastu (10-15 minut)
 • 1-2h przed badaniem należy zażyć Buscopan (jeżeli nie ma przeciwwskazań)
 • Alternatywnie Etap 2 można wykonać tego samego dnia co Etap 1 po upływie około 6 godzin od pierwszego badania.

Wskazania do badania

Nieswoiste bóle w okolicy miednicy mniejszej

Nieswoiste bóle w okolicy miednicy mniejszej, których etiologii nie udało się ustalić za pomocą badania USG lub innych metod diagnostycznych. .

Ocena lokalizacji i stopnia zaawansowania endometriozy

Badanie umożliwia uwidocznienie narządów miednicy mniejszej, co ważne pokazuje ich wzajemne położenie, co ułatwia identyfikację ognisk (wszczepów) endometriozy oraz wywołanych przez nie ewentualnych zrostów.

Planowanie zabiegu przed leczeniem chirurgicznym

Opis lekarza radiologa wraz z obrazami ułatwią chirurgowi / ginekologowi zaplanowanie leczenia chirurgicznego (częstym wskazaniem są stany podniedrożności jelita wtórnie do zrostów).

Cena badania

MR w diagnostyce endometriozy jest badaniem wysoko-specjalistycznym.  Badanie składa się z 2 etapów: badania MR z kontrastem w 14-16 dniu cyklu oraz badanie MR bez kontrastu w 1-3 dniu cyklu.

Badanie MR w diagnostyce endometriozy

Cena badania (2 etapy)
dwu-etapowe badanie MR: w 14-16 dniu cyklu (z kontrastem) oraz w 1-3 dniu cyklu (bez kontrastu) 1 550 zł

 

przygotowanie do badania

Przeczytaj dokładnie poniższe instrukcje dotyczące odpowiedniego przygotowania się do badania. Nie martw się badanie jest bezbolesne i bezpieczne.

Przed badaniem

Umów wizytę tak, aby pierwszy etap badania wykonać w 1 lub 2 dniu menstruacji. Kolejny etap badania odbędzie się w 14 dniu cyklu i nie wymaga podania środka kontrastowego i nie wiąże się z dodatkową opłatą.

Przed badaniem wykonaj pomiar poziomu kreatyniny we krwi.
Przynieś do centrum wynik badania poziomu kreatyniny we krwi, który nie może być starszy niż 14 dni.

Badanie kreatyniny można również wykonać odpłatnie na miejscu w Centrum Diagnostycznym Quadia.

?

w dniu badania

Przed badaniem nie należy jeść przez min 3h.

Na 4h przed badaniem unikać wszystkich czynników mogących przyspieszać perystaltykę jelit (kawa, herbata, napoje gazowane)

Jeśli bierzesz leki, weź je jak zwykle!

Dobrze się nawodnij. Pij tylko wodę niegazowaną.

Poprzednie badania wraz z płytami weź ze sobą do centrum.

Jeżeli masz w ciele metal zabierz ze sobą odpowiednią dokumentację medyczną.

Jeżeli masz w ciele implanty, protezy lub inne metalowe elementy (stenty, śruby, protezy, implanty zębów, aparat stały, płytki itp.) przywieź do pracowni pełną dokumentację medyczną, aby nasz Pracownik mógł ustalić czy można bezpiecznie wykonać badanie MR.

?

W centrum quadia

Dokument tożsamości (dowód osobisty, karta pobytu, e-tożsamość lub paszport) jest bezwzględnie wymagany.

Niezbędne drobne przedmioty takie portfel, telefon, kluczyki i karty kredytowe będziesz mógł zostawić w zamykanej szafce w pracowni.

Po badaniu pij dużo wody.

kompendium wiedzy

Przekazujemy naszą #wiedzę pacjentom lekarzom i całemu środowisku medycznemu. Dzielimy się #wiedzą, która poprawia jakości naszego życia.

Pin It on Pinterest

Share This