505 122 580 | ul. Mickiewicza 39, 05-500 Piaseczno [email protected]

40-letni mężczyzna, zgłosił się do naszej pracowni na badanie profilaktyczne MR całego ciała. Pacjent prowadzi aktywny tryb życia (bieganie, pływanie i jazda na rowerze), jest biznesmenem prowadzącym własną firmę.

W wywiadzie klinicznym przed badaniem nie zgłaszał dolegliwości poza bólem lędźwiowego odcinka kręgosłupa oraz rozpoznanym zespołem jelita drażliwego. Nieobciążający wywiad rodzinny.

Pacjentowi wykonano badanie MR całego ciała w standardzie ONCO-RADS, które wykazało zmianę ogniskową w nerce prawej. Kluczowe patologie opisane w wyniku badania to:

Nerka prawa:

  • na granicy segmentu górnego i tylnej wargi segmentu środkowego obszar osłabionego sygnału w obrazach T2-zaleznych o średnicy 22 mm, z cechami restrykcji dyfuzji, nie ulegający istotnemu wzmocnieniu kontrastowemu, uwypukla zewnętrzny zarys nerki oraz przylega do kielichów grupy górnej – obraz niespecyficzny, może odpowiadać torbieli powikłanej krwawieniem, nie można wykluczyć słabo unaczynionej zmiany litej (ONCO-RADS 3)
  • do przodu i w przyleganiu do opisanej zmiany obszar o sygnale płynowym średnicy 5 mm
  • w dolnym segmencie obszar płynowy wym. 9×5 mm o morfologii torbieli prostej (Bośniak 1/ ONCO-RADS 2)

Nerka lewa:

  • w tylnej wardze obszar śr. 6 mm o podobnym sygnale jak opisywana powyżej zmiana w górnej części prawej nerki (ONCO-RADS-3)
  • w przedniej wardze obszar o sygnale płynowym śr. 13 mm, o morfologii torbieli prostej (Bośniak 1/ ONCO-RADS 2)

Kręgosłup:

  • dyskopatia i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa

W badaniu uwidoczniono podejrzane, słabo-unaczynione, torbielowato-lite zmiany (ONCO-RADS 3) w obydwu nerkach. Pacjent został skierowany na dalszą pogłębioną diagnostykę z wykonaniem badania MR z środkiem kontrastującym, które potwierdziło charakter zmiany podejrzany o proces złośliwy.

Pin It on Pinterest

Share This